We are pleased to inform all our UITF supporters the the United ITF Australian National Championships has now become an International Championships.
Apart from our strong level of domestic support, we also have over 50 international entries. Competitors have signed up from Canada, New Zealand, Hong Kong, Malaysia, India, Scotland, Wales and England so far.
You will film yourself, or be filmed at your club/class, performing you patterns or routines.
You will upload these performances to a designated folder online, and our panel of judges will watch them, judge them and score them.
On the weekend of 3rd October, all videos will be switched from ‘Private’ to ‘Public’ settings so you can watch every one in your category.
We will announce the results and promote the winning performances on our social media platforms, websites and other means.
You can view them, share them with family, friends and club mates.
Placegetters will have medals posted to their instructor (if classes in your area are still running), or directly to the address on your form, if you are in a lockdown area.
Justin Chin, Thoroughbred Taekwon-Do - Tong Il Tul & So San Tul , ITF Patterns
Kye Todd, Azure TKD - 5th Degree Patterns, 2020 United ITF Australian Championships Online
Hamish Carter, Toowoomba Hawks - Multi break, ITF Australian Taekwon-Do Championships
Australian Institute of Taekwondo - Po Eun Tul, ITF Australian Taekwon-Do Championships
Gavin Tupling, Newtons TKD Canada - HwarangTul
Michael Omay, multi break - Titan Martial Arts
Marisa Zervos, Newtons TKD Canada - Juche Tul
Lovina Sydney Berment, Newtons TKD Canada - Choong Moo Tul
Gab Falconer, UKTC Scotland - Yul Gok Tul
Steve Kastristis, Azure TKD Senior Male Gup Self Defence
Yi Fei Hew, Thoroughbred Taekwondo - Yul Gok Tul
Lovina Sydney Berment, Newtons TKD Canada - Multibreak
Bryce Tynan, Alligator Creek TKD - Choong Moo Tul
Geordie McTaggart, DENRAI FREESTYLE TKD - MULTI BREAK
Connor Tynan, Alligator Creek TKD - Self Defense
Olivia McCuish, UKTC, UK - Joong Gun Tul
Simon Aliendi - multi break, Titan Martial Arts
Sam Wilson, multi break - Titan Martial Arts
Leianna Roman, Newtons TKD Canada - Dan Gun Tul
Nicholas Daisley, McNaes Martial Arts, SN - Yul Gok Tul
Cade Tynan, Alligator Creek TKD - Toi Gye Tul
Black Belt Team Pattern , Newtons TKD Canada
«
Prev
1
/
9
Next
»
We have new events, more age categories and more chances for you to win – the rest is up to you. Register and train hard, then submit your best effort.
Events will include:
Individual Patterns
Team Patterns (3 people – mixed gender is ok)
Special Techniques Multi-Break
Self Defense (against 2 attackers, any age)
Here’s how its going to work…..
You need to register and pay
You will film yourself, or be filmed at your club/class, performing you patterns or routines.
You will upload these performances to a designated folder online, and our panel of judges will watch them, judge them and score them.
On the weekend of 3rd October, all videos will be switched from ‘Private’ to ‘Public’ settings so you can watch every one in your category.
We will announce the results and promote the winning performances on our social media platforms, websites and other means.
You can view them, share them with family, friends and club mates.
Placegetters will have medals posted to their instructor (if classes in your area are still running), or directly to the address on your form, if you are in a lockdown area.
We are pleased to say the medal placings are online for the 1st Global ITF Cyber Championships.
Our judging panel consisted of 3 senior Masters and 7 Sabums from 4 different countries, each scored performances and an average score was calculated to determine final placings.
Thank you once again to all who supported this event.
Results
Individual Patterns
Under 8 (combined)
1st – Olivia McCuish United Kingdom; 2nd – ZACHARY HO Hong Kong
Male 11-13 Gups (4th – 6th Gup)
1st – Timothy Falkner Australia; 2nd – DAMIEN HO Hong Kong; 3rd-Bryce Hilsabeck Australia
Male 11-13 (1st – 3rd gup)
1st – Makai Holroyd New Zealand; 2nd – XI QI TEH Malaysia; 3rd – ZONG JIAN GOH Malaysia
Male 11-13 (Black 1st Deg)
1st – Kaustubh Lole U.S.A.; 2nd- Ronan Gordon Australia; 3rd -KWOK HING, HARRY HO Hong Kong
Male 14-17 (4th – 6th Gup)
1st – Jonathan Falkner Australia; 2nd – SOON TECK LOH Malaysia; 3rd – JIA HONG, ANDREW TANG MALAYSIA
Junior Gups
1st – Greenfields Taekwondo Team A Malaysia; 2nd – Greenfields Taekwondo Team B Malaysia; 3rd -DEREK FIST SPORTS Hong Kong
Adult Black Belt
1st – Greenfields Taekwondo Malaysia; 2nd – UKTC Scotland; 3rd – One Life TKD Australia
Adult Gups
1st World Class Taekwondo New Zealand; 2nd – Geelong Taekwondo Australia
Self Defense
1st – World Class Taekwondo New Zealand
Multi breaking
Junior Gups
1st – YUVRAJ SINGH – India
Junior Black Belts (male)
1st – Ethan Kruger – Canada
Junior Black Belts (Female)
1st – Marisa Zervos Canada; 2nd – Kody Bateman Canada; 3rd – Paris Newton Canada
Senior Black Belts
1st – Lorelei Lucero Canada; 2nd – Julian Booth Australia; 3rd – James Montier UK
WANT TO JOIN OUR NEXT EVENT ?
For those who missed out on competing this time around, or want to put your skills on the line against a different mix of competitors, you are welcome to enter our next event.