Tag: competition

fate

Choose your fate

Choose your fate

choose your fate

The Day has come ……. Choose your fate.

The World’s cinemas once again play host to the much anticipated latest edition, and of Hollywood’s most successful movie franchises, the Terminator, featuring Arnold Schwarzenegger.

What better way to celebrate the occasion than by registering for the first Arnold Classic Taekwondo World Championships, being held in Melbourne, Australia from March 20th – 22nd, 2020.

Yes, Arnold will be attending and checking out the Taekwondo.

With participants from 11 countries already registered, and still almost 5 months to go, it promises to be a most memorable event.

But don’t put it off any longer as time will slip away……..and you’ll risk being Terminated !

Read our Latest Event Newlsetter for all the updates

arnold classic tkd

The event is OPEN TO ALL TAEKWONDO PRACTITIONERS regardless of age, rank, nationality, style, gender or organization.

100% politics FREE

Tiny Tots, Pee Wees, Juniors, Teenagers, Adults, Veterans & Ambassador age categories

Traditional style (ITF), Olympic Style (WT/WTF) or Freestyle/Independents welcome

We have Events to cater for all styles

Exciting New Events

Sparring (WT style) – Individual & Team

Sparring (ITF style) – Individual & Team

ITF Traditional Sparring

WT Poomse – Individual, Pairs & Team

ITF Patterns – Individual, Pairs & Team

Self Defense Demonstration

Creative Forms

Weapons Forms

Special Needs

Individual Forms / Poomse / Patterns (SN)

Self Defense Demonstration (SN)

Creative Forms (SN)

Weapons Forms (SN)

REGISTRATION NOW OPEN 

Visit the following links below for all the info you need – regular updates will be posted

Competitor Registration Form

Coach Registration Form

Umpire Registration Form

Event Information – logistics

Competition Rules

Purchase Spectator Passes

Event Organizer

Arnold Sports Festival Australia

Contact the Organizer

 

Subscribe to our YouTube channel

 

Visit Event Page

2019 United ITF Nationals results

2019 United ITF Nationals results

Subscribe to our YouTube channel

 

 United ITF Nationals 1

2019 United ITF Nationals – Individual Patterns

Male Adult 5th Degree
1st Kye Todd Azure
2nd Darren Williams Ataru
3rd Phill Zdybel Geelong Taekwon-do

Male Adult 2nd Degree
1st Phillip Bryant Il Shim Taekwon-Do
2nd Kyle Higginbotham Ataru
3rd Jonathan Bielenberg Choong-Moo

Male Junior Black Belts
1st Jackson Riordan Australian Institute of ITF Taekwon-Do
2nd Brendan Graham Goulburn Martial Arts Academy
3rd Joshua Zdybel Geelong Taekwon-do

Female Adult Black Belts
1st Cassandra Watt Precision Taekwon-Do
2nd Rachael Bryant Precision Taekwon-Do
3rd Katrina Cubit Choong-Moo

Female Junior Black Belts
1st Grace Ellis Choong-Moo
2nd Casey Roberts Goulburn Martial Arts Academy
3rd Merrin Eagles Goulburn Martial Arts Academy

Ages 5-8 Colour Belts
1st Demi Mayes Ataru
2nd Charlton Hill Goulburn Martial Arts Academy
3rd Caleb Tapper Goulburn Martial Arts Academy

Ages 9-12 Colour Belts
1st Charlise Grossel Choong-Moo
2nd Rhys Brooker Goulburn Martial Arts Academy
3rd Kailin McDougall AITA Central Coast

Male Ages 10-13 Colour Belts
1st Corbin Copeman Ataru
2nd Jack Seier Ataru
3rd William Turner Goulburn Martial Arts Academy

Male Ages 14-17 Colour Belts
1st Michael Cutrale Azure
2nd Ruhan Shafi Choong-Moo

Female Ages 10-17 Colour Belts
1st Marion Halas Precision Taekwon-Do
2nd Jordan Freeman Azure
3rd Lily McCormick Precision Taekwon-Do

Male Adult White – Green Belts
1st Zhen Hui Gu Precision Taekwon-Do
2nd Timothy Gregg Precision Taekwon-Do
3rd Shiuh Foong Precision Taekwon-Do

Male Adult Blue Belts – Black Tips
1st Henry Dwyer Precision Taekwon-Do
2nd Keegan Knott Precision Taekwon-Do
3rd Sang Yeop Yim Precision Taekwon-Do

Female Adult White to Green
1st Kitta Michelsen Precision Taekwon-Do
2nd Fiona Foley Precision Taekwon-Do
3rd Huiting Wu Precision Taekwon-Do

Female Adult Blue to Black Tip
1st Kym Baillie Goulburn Martial Arts Academy
2nd Kiara Mayes Ataru
3rd Chloe Walsh Choong-Moo

2019 United ITF Nationals – Team Patterns

Junior
1st Goulburn Martial Arts Academy Team 1
2nd Goulburn Martial Arts Academy Team 2
3rd Goulburn Martial Arts Academy Team 3

Senior
1st Precision Taekwon-Do Team 2 – Rachael
2nd Precision Taekwon-Do Team 1 – Henry
3rd Precision Taekwon-Do Team 5 – Cassandra

2019 United ITF Nationals – Self Defence

Junior
1st Alexis Langlands Choong-Moo
2nd Charlise Grossel Choong-Moo

Senior
1st Lindy Joy Crouch Geelong Taekwon-Do
2nd Shania Leydon Choong-Moo
3rd Jonathan Bielengerg Choong-Moo

2019 United ITF Nationals – Individual Sparring

Female Adult Black Belts Division 1
1st Rachael Bryant Precision Taekwon-Do
2nd Cassandra Watt Precision Taekwon-Do
3rd Shania Leydon Choong-Moo

Male Adult Colour Belts Divison 1
1st Keegan Knott Precision Taekwon-Do
2nd Ben Serpell Precision Taekwon-Do
3rd Zhen Hui Gu Precision Taekwon-Do

Male Adult Colour Belts Divison 2
1st Cheveau Apanui Goulburn Martial Arts Academy
2nd Henry Dwyer Precision Taekwon-Do
3rd Sang Yeop Yim Precision Taekwon-Do

Female Senior Division
1st Kirsty Haynes Ataru
2nd Katrina Cubit Choong-Moo

Female Junior Black Belts Division 1
1st Merrin Eagles Goulburn Martial Arts Academy
2nd Isabella Pighin Choong-Moo

Male Junior Black Belts Division 1
1st Jae Evans ATI Martial Arts Sunshine Coast
2nd Allen Kappen Hwarang Taekwondo Canberra
3rd Jordon Woods Goulburn Martial Arts Academy

Male Junior Black Belts Division 2
1st Joshua Zdybel Geelong Taekwon-do
2nd Jackson Riordan Australian Institute of ITF Taekwon-Do
3rd Thomas Harmer Goulburn Martial Arts Academy

Male Senior Colour Belts
1st Justin Keast Choong-Moo

Male Adult Black Belts Division 1
1st Darren Williams Ataru
2nd Kye Todd Azure
3rd Tom Perez Hwarang Taekwondo Canberra

Male Adult Black Belts Division 2
1st Phillip Bryant Il Shim Taekwon-Do
2nd Jonathan Bielenberg Choong-Moo

Male Senior Black Belts Division
1st Robert Riordan Australian Institute of ITF Taekwon-Do
2nd Phill Zdybel Geelong Taekwon-do
3rd Kirby Ellis Choong-Moo

Female Adult Colour Belts Division 1
1st Chloe Walsh Choong-Moo
2nd Huiting Wu Precision Taekwon-Do

Female Adult Colour Belts Division 2
1st Kiara Mayes Ataru
2nd Kitta Michelsen Precision Taekwon-Do
3rd Fiona Foley Precision Taekwon-Do

Female Junior Colour Belts Division 2
1st Chloe Cerda Sangrok World Taekwondo
2nd Lily McCormick Precision Taekwon-Do
3rd Charlise Grossel Choong-Moo

Female Junior Colour Belts Division 3
1st Gerrida Grossel Choong-Moo
2nd Marion Halas Precision Taekwon-Do
3rd Elizabeth Alfonso Hwarang Taekwondo Canberra

Female Junior Colour Belts Division 1
1st Demi Mayes Ataru
2nd Alexis Langlands Choong-Moo
3rd Georgiana Keast Choong-Moo

Male Ages 6-10 Colour Belts Division 1
1st Caleb Tapper Goulburn Martial Arts Academy
2nd Tate Gardner Goulburn Martial Arts Academy
3rd Kharn Elward Goulburn Martial Arts Academy

Male Ages 6-10 Colour Belts Division 2
1st Corbin Copeman Ataru
2nd Hudson Wood Goulburn Martial Arts Academy
3rd Ashar Zeb Choong-Moo

Male Ages 11-17 Divison
1st Leland Cerda Sangrok World Taekwondo
2nd Archie Wood Goulburn Martial Arts Academy
3rd Isaac Edwards Goulburn Martial Arts Academy

Male Junior Colour Belts Division
1st Jack Seier Ataru
2nd Xanda Doughty Goulburn Martial Arts Academy
3rd Michael Cutrale Azure

2019 United ITF Nationals – Special Technique

Junior Female
1st Marion Halas Precision Taekwon-Do
2nd Gerrida Grossel Choong-Moo
3rd Lily McCormick Precision Taekwon-Do

Junior Male
1st Cooper Roberts Goulburn Martial Arts Academy
2nd Joshua Zdybel Geelong Taekwon-do
3rd Ben Steele Choong-Moo

Senior Female
1st Shania Leydon Choong-Moo
2nd Rachael Bryant Precision Taekwon-Do
3rd Chloe Walsh Choong-Moo

Senior Male
1st Tom Perez Hwarang Taekwondo Canberra
2nd Phillip Bryant Il Shim Taekwon-Do
3rd Darren Williams Ataru

2019 United ITF Nationals – Power

Junior Female
1st Marion Halas Precision Taekwon-Do
2nd Grace Ellis Choong-Moo
3rd Lily McCormick Precision Taekwon-Do

Junior Male
1st Joshua Zdybel Geelong Taekwon-do
2nd Michael Cutrale Azure
3rd Cooper Roberts Goulburn Martial Arts Academy

Senior Female
1st Rachael Bryant Precision Taekwon-Do
2nd Katrina Cubit Choong-Moo
3rd Kitta Michelsen Precision Taekwon-Do

Senior Male
1st Phillip Bryant Il Shim Taekwon-Do
2nd Ben Serpell Precision Taekwon-Do
3rd Henry Dwyer Precision Taekwon-Do

rockhampton group 2019

Rockhampton Seminars Master Muleta

Rockhampton Seminars Master Muleta

rockhampton group 2019

Rockhampton 14Master Michael Muleta visited Rockhampton on the first weekend of August to conduct Black Belt Testings and seminars.

The event was hosted by Brown’s Dojang, and supported by McNae’s Martial Arts and students who travelled over 3 hours each way from Alligator Creek to Rockhampton.

On the Friday evening, students were put through a Rockhampton 6vigorous Degree testing , comprising of Patterns, various sparring types, self defense, breaking and theory.

Congratulations to new Sabum Wayne Brown, promoted to 4th Degree and Nikki Olzard promoted to 2nd Degree.

Saturday started with a Patterns seminar in the morning, where Master Muleta concentrated on Fundamentals, Power Generation, Training secrets Rockhampton 2of Taekwon-Do and various sequences derived from the ITF Tuls. He clarified some technique terminology and interpretation of General Choi’s documented patterns.

All students were given the opportunity to perform and receive some constructive feedback to help them improve.

After a break for lunch, Rockhampton students returned to be thrown, flipped, locked, blocked and struck, all in the name of Self Defense.

Rockhampton 7Master Muleta went through a range of Self Defense scenarios and applications of Taekwon-Do movements. Students enjoyed the session immensely and learnt a few new tricks along the way.

At the end of the seminar, Master Muleta spoke about the upcoming Arnold Classic Taekwondo World Championships, where many of the Rockhampton participants are attending.

Thank you to Brown’s Taekwon-Do for hosting and Rockhampton 12arranging the seminars.

Master Muleta is an 8th Degree Under Secretary of the International Taekwon-Do Federation, President & Technical Director of United ITF Taekwon-Do Australia.

He is also the Director of Thoroughbred Taekwon-Do and CEO of Global Fitness Institute.  He was inducted to the Australasian ITF Hall of Fame in 2018.

Rockhampton 3

  Rockhampton 1 Rockhampton 5 Rockhampton 4Rockhampton 8    Rockhampton 11 Rockhampton 9 Rockhampton 13 

 

Vic Champs a huge success

Vic Champs Success

vic champs

The United ITF Open Vic Champs, recently held in Caroline Springs, and hosted by Thoroughbred Taekwon-Do, was a huge success.

It featured participants of all ages and levels from across Victoria, South Australia, Canberra and Queensland.

Events included Sparring and Patterns, in both ITF and WT, as well as Team patterns, Self Defense and Creative Breaking.

The event was organized by United ITF President, Master Michael Muleta and overseen by National Tournament Director, Justin Chin.

To promote inclusiveness we also incorporated a junior development event with our friends from several WT schools, who were using it as preparation for the upcoming Arnold Classic Taekwondo World Championships.

Another exciting element of the event was the running of the World’s First Bottle Cap Challenge competition.

Thank you to everyone who came along, particularly those who travelled far and wide, to make the event such a success. We appreciate the very positive feedback on our efforts to keep the tournament format fresh, engaging and innovative.

A big thank you to our referees and judges who worked with the utmost professionalism and efficiency. Last but not least, appreciation for our first aid providers and additional volunteers.

The entire event was streamed live by MySportLive, with the invaluable support of Anytime Fitness Caroline Springs.

For those who missed it, even those who took part, you can watch it all again. View Video below:

It can also be viewed on our homepage

 

Lindy Crouch Australia’s Golden Girl

Lindy Crouch Australia’s Golden Girl

lindy crouch

Lindy Joy Crouch is Australia’s new Golden Girl of ITF Taekwon-Do. She won 2 Gold medals at the International Taekwon-Do Federation’s Special Needs World Championships in Argentina.

Lindy was Australia’s first down syndrome athlete to compete at the ITF World Championships, in the first fully fledged ITF Special Needs international event.

She won Gold in the Adult individual yellow belt patterns, and also in the Mixed abilities event. Lindy teamed up with Joshua Zdybel to perform self defense against weapon attacks and an unarmed assailant.

It was an incredible performance in front of a massive, and parochial, Argentinian crowd in Buenos Aires’ huge Tecnopolis complex. The event included 5 days of competition, with typical running times from 10am – 6pm.

Lindy was part of a 15 strong Australian squad, which also included 2 Special Needs athletes. The other, Master Lee Hermansson, of Broken Hill, took out a Silver medal in the patterns.

Lindy’s training regime

She trains twice weekly at Geelong Taekwon-Do, under the guidance of 5th Degree instructor Phillip Zdybel. Mr Zdybel also acted as Head Coach of the National team, as well as competing himself.

He describes Lindy as a ‘very spirited young lady who show a lot of determination along the way and put in the extra work attending regular pool sessions’ in addition to regular training. 

Despite her special needs, Lindy trains in the regular class and does all the same drills and conditioning as the black belts. This was evident in her performance in Argentina.

The Geelong school is a member of the Australian National Body, United ITF Taekwon-Do Australia Inc.

President, Master Michael Muleta, said it was a fantastic result for Lindy and the Australian Team. He also noted how the Taekwon-Do special needs section had grown since it’s inception in 2016.

So much so, that the National Organization now has a Special Needs Committee to further develop the program domestically.

We would like to thank the State Government of Victoria and Barwon Sport Academy.

Lindy now has her eyes firmly set on the 2020 ITF World Championships in Russia, where she hopes to return as a high colour belt. 

Check out the event photo gallery 

 

 

Website sponsored by – Global Fitness Institute

results championships

2016 ITF National Championships

ITF National Championships 2

The 2016 ITF National Championships was held in Caroline Springs, Victoria on Saturday 19th March.

An historic event, it celebrated the 50th Anniversary of the formation of the International Taekwon-Do Federation.

The 2016 ITF National Championships featured competitors from all Australian states as well as New Zealand, participating in events such as Sparring (combat), Patterns (Pre-choreographed routines), Special Techniques (Spectacular aerobatic board breaking) and Power Breaking (measuring the strongest breaks)

In addition to many juniors and beginners, the event included a high percentage of entrants who are current and recent World Champions and as expected, the matches were of a very high standard, conducted in a great spirit.

Thank you to all who came along and supported the event, particularly those who helped out as volunteers and officials on the day.

Michael Muleta, Organizer & Host

2016 ITF Australian Championships

Best Overall School

1. USMA (61)  2. ITF Ballina (55)  3. Jung Hwa (42)

Best Overall Senior Male

1. Darren Williams (12)  2. Kerry McEvoy / Jon Zaffina (6)

Best Overall Senior Female

1. Riki Wood / Carysse Shean (8) 3. Kylie Higgins (6)

Best Overall Junior Male

1. Ethan Bagatan (9)  2. Nathan Awad / Jesse Hogbin / Kobe Fursman (8)

Best Overall Junior Female

1. Eliana Brown (9)  2. Jesseca Sutton (7)

Full Results for all categories & Photo Gallery (Click Here)
nepal muleta

2nd Everest International Champs

Taekwondo ITF Nepal successfully organized the 2nd Everest Open International Goodwill Taekwondo Championship on Saturday on 19th September held at the Mirabal resort in Dhulikhel, Kavre – Nepal.
On Sunday 20th a special 4 hour Masterclass was conducted by Master Michael Muleta, 8th Degree, President and Technical Director of United ITF Australia (INO#23).
President of Taekwondo ITF Nepal Mr. Laxman Basnet and Adviser Mr. Ang Temba Sherpa (Model Of Rolex watch) formed a welcome party at Nepal airport to greet Master Muleta on arrival
On the first day Mr Basnet treated Master Muleta to a tour of Kathmandu city, including sites such as Bauddha Stupa (Buddist Stupa) which suffered severe damage by April’s earthquakes, and now undergoing a rebuilding program. They also went to Pasupatinath, One of biggest and most important Temples for all Hindus. Master Muleta received special blessings from monks at the Temple and witness outdoor cremation ceremonies. Dinner on the first night was a sample of Nepalese Local Food, which Master Muleta enjoyed a lot.
The following day, Master Muleta visited the Monkey Temple (soyembhunath), Basantapur Durbar Square, Patan Durbar Square and Bhaktapur Durbar square , in Bhaktapur.
After sightseeing, Master Muleta and Mr Basnet travelled an hour onto the seminar and championships venue in Dhulikel. On the way, Master Muleta and ITF Nepal adviser, Ang Temba, were invited to Mr Basnet’s house in a typical country village and had enjoyed some typical Nepalese local food again.
Later on the Friday 4 more attendees from Australia and New Zealand arrived – Phill Zdybel, Joshua Zdybel, Blair Martin and Mark Elliot.
All total 150 participants and officials took part from Australia, New Zealand, Bangladesh, Nepal and India.
Most of the Nepalese participants came from Kathmandu and arrived on Friday evening at the venue.
The 2nd Everest International Championships commenced at 9am on the Saturday, with Guest of Honour, Master Muleta lighting the Traditional candle at the opening ceremony to declare the event officially open.
The championship included Individual patterns and individual sparring with a demonstration in team patterns. Uniquely this championship was held under the open sky, with breathtaking views of the Himalayas for all participants. Logistics were in place in the event of inclement weather, however we were blessed with a glorious day.
All officals, umpires and judges work very hard all day and Master Muleta did us the honour of acting as Centre Referee for all the Black Belt finals. We were impressed and thankful for his kindness and assistance in conducting this event.
At the end of the Championships, there was a medals and certification ceremony with special guest Lion’s Club President, Rudhra Hari Geawali. Medals and certificates were presented, and as a special bonus, 1000 nepali rupees were given to every gold medallist distributed by the Chief Guest, Master Muleta, M. Blair Martin and other guest presenters.
During the closing ceremony, Master Muleta donated Australian raised funds to Taekwondo ITF Nepal. Including donating all his teaching fees back to ITF Nepal, and covering all his own travel costs, in all the Australian effort raised over $2000 worth of support. (over 150,000 rupees)
Phillip Zdybel also from Australia was very active in raising funds through his local community, donating over $500.
ITF Nepal President Laxman Basnet presented 341,000 Nepali Rupee to Mr. Gayaji Khadka, assistant Instructor and Treasurer of ITF Nepal.
10,000 Rupees was presented to Nepal Journalist Federation, Kavre to support the family of Suman Bomjan who was member of Nepal sports Journalist Forum, who died during the Earthquake.
ITF Nepal also wishes to acknowledge the donation of $5,500 Hongkong dollars by Hong Kong original Taekwondo Council, 1,52,947 NPR ($2300NZD around by Morgan Stacey, Project Manager of Naylor Love Construction of New Zealand.
The remainder was collected by Mr Basnet from friends and Club members from New Zealand.
Mr. Basnet honoured Master Michael Muleta (United ITF Australia) and Mr Blair Martin (United ITF New Zealand) with a Certificate and plaque of Appreciation.
It was fantastic event and all participants and officials were so excited and happy. In the ceremony Master Muleta and Mr. Blair said in their speech they were very happy to be in Nepal and they will support in future events too.
Also they said they are very surprised with Nepali participants sparring and the spirit shown, as participants with minimal protective equipment, much vigour yet no injuries.
More photos can be found at : https://www.itftaekwondo.com/?p=976

Written by ITF Nepal.

Congratulations Aussie Team

Congratulations Aussie Team

Congratulations

Congratulations to our Thoroughbred Taekwon-Do black belt members on making the Australian Team to represent Australia at the 2016 ITF World Championships in England :
Justin Chin
Peter Nikolov
Anna Blake

Also well done to ex-Thoroughbreds on making the team
Michael Southern
Lachlan Amodeo

Thoroughbred Taekwon-Do has an extensive and proud history of National Team representatives, and boasts several World Champions and medalists.

Our earliest representation dates back to 1995, where Master Michael Muleta was National Team Coach at the ITF World Championships in Warsaw, Poland.

We have had members participating in 1995, 1996, 1997, 2001, 2002, 2004, 2006, 2007, 2010, 2012, 2014 and 2016 ITF World Championships.

All content, images and text remains property of Thoroughbred Taekwon-do